Търсене в този блог

Лечебните сокове- наръчник


Зеленчуковите и плодови сокове са много полезни за човешкия организъм. Особено в детството и при различни заболявания. Учени в областта на научните изследвания потвърждават необходимостта от пиене на сок, за предпочитане прясно изцедени плодове и зеленчуци, които се отглеждат в добри условия на околната среда.
Наличието на био-стимуланти, органични киселини, органични микроелементи, витамини и соли  води до засилване на слюнчените рефлекси в устната кухина, оттам и по-доброто абсорбиране на полезните вещества. Соковете, получени от пресни плодове и зеленчуци, повишават  ензимната активност и обмяната на веществата.
и играят голяма роля за укрепване на здравето ни.
Те са не само източник на микроелементи, витамини, органични киселини, пектин, етерични масла, ароматни съединения, но също съдържат фибри, което играе ключова роля в храносмилането.
По съдържание на витамини плодовете и зеленчуците могат да бъдат разделени в следните групи.
Първа група
- включва плодове и зеленчуци, които  доставят в организма  витамин С и захар, минерали, витамин А и B-2, влакна.
Към тази група принадлежат:
- лимони, портокали, ягоди, домати, малини, чушки, магданоз, зеле


Втора група
 - включва плодове и зеленчуци, които доставят в организма каротин, фибри, минерали, витамин B-2.
Към тази група принадлежат:
- пъпеш, тиква, домати, кайсии, брюкселско зеле, зелен фасул, червен пипер, магданоз, праз, зелен грах


Трета група
- включва плодове и зеленчуци, които доставят на организма минерали, вода, разтворими витамини. Това са витамин С и витамини от група В.
Към тази група принадлежат:
- ябълки, сливи, круши, цвекло, целина, краставици, череши, репички, грозде, магданоз


Правила при приготвяне на сок:
Когато приготвяте сокове, трябва да запазите тяхната хранителна стойност. Преди обработката внимателно сортирайте, измийте и отстранете гнилите  и натрошени плодове и зеленчуци. Има плодове и зеленчуци , които не могат да бъдат обработени с кората. Тях е  необходимо да обелим с остър нож. Избирайте пресни плодове и зеленчуци и консумирайте веднага получения сок. Дори краткотрайното съхранение го прави по-малко ценен продукт. Соковете могат да бъдат запазени, но тяхната стойност е по-ниска от тази на прясно приготвените.
 Смята се, че сокът приготвен в центрофуга, съдържа  флавоноиди (растителни пигменти), повече от 10 пъти, отколкото добит чрез пресоване. Също така съдържа много целулоза и физиологично активни вещества. Това е много ценно за организма.
Сок може да  пиете до насищане. Ако стомахът не е болен, можете да пиете всякакви сокове.


Какви сокове да пием при разните заболявания:


За лечение на стомашно-чревни нарушения - сок от брюкселско зеле, зеле или сок от картофи.
Заболяване на жлъчния мехур и каналите - трябва да се пие смес от сок: краставици, цвекло и моркови.
Скорбут, атеросклероза, хемороиди, настинки, възпаление на лигавицата на гърлото и устата - лимонов сок с мед.


Сокът от моркови  е изключително полезен за кърмачки, тъй като съдържа голямо количество витамин А,  витамини B, D, E, С.
Сокът от моркови подобрява структурата на зъбите и повишава апетита.
Много добри резултати са получени при стомашна язва.
Морковеният сок предпазва от заразяване с инфекциозни заболявания. Много добро средство е за всякакви кожни заболявания.
Сок от краставица-  лечение на сърдечно-съдови заболявания, ревматизъм. Използва се също и за да се засили растежа на  косата. Ценен е с това, че съдържа големи количества калий, така че е много добър за нормализиране на кръвното налягане.
При ревматични заболявания - смес от сок от моркови и сок от цвекло
Сокът от цвекло стимулира образуването на червени кръвни клетки. Смесен със сок от моркови разширява кръвоносните съдове, почиства бъбреците, жлъчния мехур и черния дроб.




Съвет:
Сокът от магданоз е изключително силен и е необходимо  да се комбинира  с други -  целина, моркови, спанак. Тези смеси, заедно с моркова имат благотворен ефект върху кората на надбъбречната жлеза, подобряване дейността на щитовидната жлеза, изхвърлянето на камъни от бъбреците и пикочния мехур.


Няма коментари:

Публикуване на коментар