Списък на най-здравословните на тях, и всички ползи, които те носят на тялото ни.
Стафиди
Стафидите имат висока концентрация на желязо - един елемент, който допринася за насищане на кислород в кръвта, подобрява психичното здраве и предпазва от косопад. Те са богати на антиоксиданти, които неутрализират свободните радикали, ускоряващи стареенето. Междувременно, стафидите съдържат бор - жизненоважен елемент за здравето на костите и успешната борба с остеопорозата.
100 грама стафиди съдържат
глюкоза към фруктоза - 40 : 60 %
съдържат ниски количества витамин С и по-големи количества виттамин В2;
богати са на минералите магнезий, калий, желязо, мед и са източници на калций, фосфор и цинк
богати са на антиоксиданти. В това отношение са съпоставими със сушените кайсии и круши.
Смокини
Смокините съдържат калий - минерал, който помага за контрола на кръвното налягане. Освен това е полезно да се включат, смокини в диетата, тъй като те съдържат фибри, които създават чувство на ситост и по този начин помагат в борбата срещу наднорменото тегло.
В допълнение, смокините са богати на калций и затова лекарите го препоръчват на хора, които имат проблеми с костите - тези плодове подобряват костната плътност.
100 грама смокини съдържат
глюкоза към фруктоза - 55 : 45 %
източник са на витамините В1, B2, В5, В6
богати са на минералите магнезий, калий, желязо, мед и са източници на калций, фосфор, цинк и натрий
богати са на полифеноли и флавоноиди;
богати са на антиоксиданти
Червени боровинки
Червените боровинки са богати на хранителни вещества, - витамини, особено витамин С, антиоксиданти, фитохимикали, и естествени влакна. Препоръчва се за лечение на заболявания на пикочните пътища. Полезна е и срещу образуването на зъбен кариес и камъни в бъбреците. Доказано е, че червените боровинки имат противоракови свойства. Освен това, хората, които редовно консумират боровинки, по-бавно стареят, имат здрава кожа и по-лесно отслабват. Червените боровинки понижават холестерола и имат изключително благоприятен ефект върху сърцето и кръвното налягане.
Доказано е, че консумацията на плодове от червена боровинка имат положителна роля при болеста на Алцхаймер и други невро-дегенеративни изменения, свързани със стареенето.
Изследвания покават, че ежедневната консумация на сок от червени боровинки увеличава нивото на добрия холестерол и намалява нивото на лошия холестерол, което от своя страна е свързано с благоприятни ефекти върху сърцето и кръвното налягане.
Изследвания покават, че ежедневната консумация на сок от червени боровинки увеличава нивото на добрия холестерол и намалява нивото на лошия холестерол, което от своя страна е свързано с благоприятни ефекти върху сърцето и кръвното налягане.
Къпини
Имат високо съдържание на витамин Д и минерали. Притежават антибактериални и противоракови свойства.
Сокът от къпини е много ефективен при лечение на инфекции на пикочните пътища, предотвратява образуването на камъни в бъбреците, има антивирусни и противогъбични свойства.
100 гр къпини осигуряват почти половината от нужната за деня доза витамин С; съдържат още витамини В9 и В5; Д
Внасят в диетата минералите: калий, магнезий и мед
Съдържат полифенолни антиоксиданти.
Кайсии
Кайсиите ефективно се борят срещу екземи, изгаряния, измръзвания. В засегнатите части на кожата се препоръчва да се наложи свеж сок от кайсии.
Кайсиите съдържат каротин, соли на калция и желязото, калий, фосфор, магнезий, витамин B17, известен също като амигдалин. Този витамин унищожава раковите клетки и по този начин предотвратява появата на заболяването.
Лечебни свойства:
Полезни са за страдащите от сърдечно-съдови заболявания, особено при сърдечна недостатъчност и при аритмия.
Сокът се усвоява по-лесно от организма, отколкото плодовете.
При анемия тези плодове, които съдържат голямо количество желязо, са много полезни.
Благодарение на голямото си съдържание на магнезий, кайсиите бързо и задълго понижават повишеното артериално налягане. При хипертония в сезона на узряването им се препоръчва да се ядат колкото се може повече кайсии.
При стомашни заболявания трябва да се прави отвара от кайсии. Тя служи като смекчаващо средство при възпаление на слизестите обвивки на стомашночревния тракт.
Сок от кайсии нормализира киселинността на стомаха и ефективно действа при колити. Приема се по 70-80 мл 6-7 пъти на ден между храненията. Вместо пресен сок може да се използва настойка от сушени кайсии: заливат се 100 г ситна нарязани сушени кайсии с 1 л гореща вода и се оставят да престоят 6 часа на топло място.
При язви и скрити отоци кайсиите са отлично диуретично средство.
Няма коментари:
Публикуване на коментар